Pierwsze posiedzenie ORL w Katowicach po XXXVIII Okręgowym Sprawozdawczo-Wyborczym Zjeździe Lekarzy - 11.04.2018 r.

APEL

data: poniedziałek, 11 grudzień 2017

APEL

Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach
z dnia 6 grudnia 2017 r.

do zarządzających podmiotami leczniczymi
w sprawie wypowiadania przez lekarzy klauzuli opt-out

W związku z wypowiadaniem przez lekarzy klauzul „opt – out” towarzyszących umowom o pracę i nie wyrażaniem zgody na kontynuowanie pracy w wymiarze przekraczającym 48 godzin na tydzień, apelujemy do zarządzających podmiotami leczniczymi o uszanowanie ich praw pracowniczych.

Powyższe decyzje lekarzy podejmowane są w trosce o zapewnienie bezpiecznych warunków dla wykonywania odpowiedzialnego zawodu, co jest nierozerwalnie związane  z bezpieczeństwem powierzonej ich opiece pacjentów.

Wymaga podkreślenia fakt, że zgodnie z obowiązującymi przepisami (pomimo wypowiedzenia w/w klauzuli opt-out) dopuszczalne jest,  w sytuacjach szczególnych, wydłużenie czasu pracy lekarzy zatrudnionych na zasadach umowy o pracę z 37 godzin 55 minut o maksymalnie 10 godzin 5 minut na tydzień. Skutkuje to zwiększeniem czasu pracy o dodatkowe ponad 40 godzin miesięcznie.

Jesteśmy przekonani, że bezpieczeństwo pacjentów, zależne w znaczącej mierze od bezpieczeństwa lekarzy, jest wspólnym celem naszych działań i leży w interesie wszystkich.

Sekretarz                                      Prezes
                                               Okręgowej Rady Lekarskiej                                        Okręgowej Rady Lekarskiej

Krystian Frey                              Jacek Kozakiewicz