UROCZYSTOŚĆ WRĘCZENIA GRATULACJI DLA LEKARZY I LEKARZY DENTYSTÓW, KTÓRZY UZYSKALI TYTUŁ SPECJALISTY (29.10.2018 r.)

UROCZYSTE WRĘCZENIE PRAWA WYKONYWANIA ZAWODU

data: czwartek, 13 wrzesień 2018

4 września br. odbyło się uroczyste wręczenie prawa wykonywania zawodu w celu odbycia stażu podyplomowego 70 lekarzom dentystom, będącym absolwentami Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Natomiast 11 września dokument ten odebrało 289 absolwentów Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Młodym lekarzom towarzyszyli członkowie rodzin i bliscy. Uroczystość poprowadził prezes ORL w Katowicach dr n. med. Tadeusz Urban. Prezentację dotyczącą funkcjonowania samorządu lekarskiego wygłosił wiceprezes ORL w Katowicach dr n. med. Jacek Kozakiewicz.

Podczas uroczystości 11 września  br. prof. dr hab. n. med. Mieczysław Chorąży odebrał z rąk prezesa ORL Tadeusza Urbana najwyższe wyróżnienie ŚIL – „Wawrzyn Lekarski”. To statuetka przyznawana lekarzom i lekarzom dentystom. Prof. Chorąży est absolwentem Akademii Medycznej w Warszawie, doktorat i habilitację uzyskał w Śląskiej Akademii Medycznej. Przez wiele lat kierował Zakładem Biologii Nowotworów w Gliwickim Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie, z którym nadal jest związany zawodowo. Jest autorem wielu publikacji z zakresu biologii nowotworów, min. wydanej w 1973 r. wspólnie z Kazimierzem Duxem książki pt. Wstęp do biologii nowotworów. Opublikował także ponad 120 artykułów i monografii. Jest jednym z pionierów badań nad mutagenezą środowiskową oraz epidemiologią molekularną. Od lat siedemdziesiątych XX wieku współpracował z National Cancer Institute w Bethesda w USA, prowadząc prace nad genetyką raka płuc. Jest promotorem 18 zakończonych przewodów doktorskich. Pięciu spośród jego doktorantów otrzymało tytuł profesora. Od 1971 r. jest członkiem Polskiej Akademii Nauk, a od 1995 Polskiej Akademii Umiejętności. Zasiada w wielu radach naukowych instytutów badawczych, a także należy do wielu towarzystw naukowych, w tym do Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, którego był prezesem.

Prof. Chorąży brał udział w powstaniu warszawskim, w czasie działań wojennych był dwukrotnie ranny. Po upadku Powstania Warszawskiego został internowany jako jeniec wojenny w Niemczech. Za działalność w czasie wojny został dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych, Krzyżem Armii Krajowej i Warszawskim Krzyżem Powstańczym. Jest laureatem wielu nagród i odznaczeń, Doktorem honoris causa Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz Śląskiej Akademii Medycznej, Kawalerem Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, a także Złotego i Srebrnego Krzyża Zasługi z Mieczami. Aktywnie wspierał Solidarność w okresie stanu wojennego, za co został odznaczony Złotym Medalem Solidarności. 3 maja 2017 r. otrzymał Order Orła Białego w uznaniu za zasługi dla rozwoju polskiej medycyny oraz osiągnięcia w pracy badawczej. Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że mozolna praca lekarza i naukowca, pionierskie badania profesora to „dziesiątki tysięcy przedłużonych, uratowanych ludzkich istnień”. Prof. Mieczysław Chorąży został w tym roku laureatem prestiżowej nagrody „Lux ex Silesia”.

AVDC
fot.: Justyna Koziarz