30-LECIE ODRODZENIA SAMORZĄDU LEKARSKIEGO (21.09.2019 r.)

30-LECIE ODRODZENIA SAMORZĄDU LEKARSKIEGO

data: niedziela, 22 wrzesień 2019

17 maja 1989 r. uchwalono ustawę o izbach lekarskich i reaktywowano samorząd lekarski. Ustawa zapewniała izbom dużą autonomię i niezależność od czynników politycznych i administracyjnych. Dlatego rok 2019 jest rokiem jubileuszowym. Śląska Izba Lekarska świętowała 30-lecie Odrodzenia Samorządu Lekarskiego w katowickiej NOSPR. Wydarzenie zgromadziło ponad 1000 lekarzy i lekarzy dentystów. Obecni byli także m.in.: Doradca Prezydenta RP Agnieszka Lenartowicz-Łysik, która reprezentowała najwyższy urząd w państwie, Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Jan Kawulok, Biskup Marek Szkudło, w imieniu Jego Magnificencji Rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. dr hab. n. med. Przemysława Jałowieckiego – prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański, Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk oraz Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej prof. dr. hab. n. med. Andrzej Matyja.

Podczas uroczystości Prezes ORL w Katowicach Tadeusz Urban przywołał rolę i znaczenie samorządu lekarskiego. „Funkcjonowanie izb lekarskich ma długą tradycję. W mojej ocenie najważniejszym elementem przesądzającym o zasadności istnienia izb lekarskich jest samorządność, a więc autonomia, niezależność. Kodeks Etyki Lekarskiej został opracowany i uchwalony dla lekarzy przez lekarzy. Skargi dotyczące naruszeń zasad etycznych lub błędów w sztuce rozpoznają lekarze, a więc eksperci w badanej sprawie. Prawo wykonywania zawodu przyznaje lub odbiera lekarzowi kolegialnie grupa lekarzy. Dajemy możliwość ustawicznego podnoszenia swoich kwalifikacji blisko miejsca zamieszkania. Pomagamy Kolegom w trudnych sytuacjach losowych. To my stoimy na straży dbałości wykonywania zawodu, a także właściwej postawy etycznej i tym samym budujemy etos naszego zawodu. Tradycja pokazuje, że potrafimy być samorządni. Historia uczy jednak, że samorządność można stracić, dlatego należy o nią po prostu dbać.”

30 lat temu wielu z obecnych w NOSPR lekarzy i lekarzy dentystów podejmowało działania by przywrócić samorząd, by znów mógł funkcjonować w kształcie, który jest nam znany. Historie tych zmagań przedstawiono w filmie „Odrodzenie” przygotowanym specjalnie na sobotnią uroczystość. 5 przewodniczących i prezesów Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach: Zygfryd Wawrzynek, Wojciech Marquardt, Maciej Hamankiewicz, Jacek Kozakiewicz i Tadeusz Urban opowiada o czasach, w których pełnili tę zaszczytną funkcję, o dokonaniach na rzecz samorządu lekarskiego i problemach, z którymi musieli się zmagać.

Ważnym punktem uroczystości było wręczenie odznaczeń państwowych, ministerialnych, wojewódzkich i izbowych.

Odznaczenie państwowe – Złoty Krzyż Zasługi otrzymali dr dr: Janina Bić-Szudak, Joanna Bon-Bałazińska, Janusz Milejski, Beata Poprawa, Janusz Wołkowski, Ewa Żukowska – Szczechowska.

Odznaczenie państwowe – Srebrny Krzyż Zasługi otrzymali dr dr: Jacek Gawron, Paweł Gucze, Leszek Jagodziński, Jarosław Markowski, Iwona Rogala-Poborska, Mariusz Wójtowicz.

Odznaczenie państwowe – Brązowy Krzyż Zasługi otrzymał dr Dariusz Gustowski.

Medal za długoletnią służbę przyznano dr dr: Franciszek Hadasik, Stanisław Wencelis i Mariusz Ziomek.

Odznakę honorową „Za Zasługi Dla Ochrony Zdrowia” otrzymali dr dr: Jan Cieślicki, Adam Dyrda, Fryderyk Faruga, Krystian Frey, Barbara Gruszka-Gryglaszewska, Dariusz Kajdaniuk, Stefan Kopocz, Barbara Lubaś-Nitecka, Ewa Paszek, Liliana Sokoła, Adam Szewc, Andrzej Tyczyński, Maciej Wawrzyczek.

Złotą odznakę honorową za zasługi dla Województwa Śląskiego odebrali dr dr: Kaziemirz Klecz i Jolanta Wadowska-Król, natomiast srebrną dr.dr: Jerzy Rybicki i Katarzyna Ziora.

Złote odznaczenie izbowe Zasłużony dla Lekarzy Pro Medico z rąk prezesa ORL w Katowicach Tadeusza Urbana otrzymali dr dr: Marek Gomoliński, Elżbieta Górska-Pudlik, Józef Krupiński, Anna Staszewska-Kwak, Bogna Teodorowicz – Rachuba. Srebrne odznaczenie izbowe Zasłużony dla Lekarzy Pro Medico trafiło do dr. dr.: Wiesławy Dulęby, Iwony Rogali-Poborskiej,Tomasza Romańczyka, Krzysztofa Siemianowicza.

Wzruszającym momentem uroczystości, było wręczenie pierwszej nagrody w konkursie „Zakochani w zawodzie Lekarza”, zorganizowanym przez Śląską Izbę Lekarską w lutym br. Laureatka I miejsca w konkursie dr Ewa Radziszewska zrobiła zdjęcie pacjentowi Pawłowi Cendalowi, który zaraz po wybudzeniu po udanej operacji poprosił o swój instrument i w ramach podziękowania zagrał „River flows in you" personelowi medycznemu. Po wyświetleniu zwycięskiego zdjęcia, w NOSP-rze także zabrzmiał ten utwór grany właśnie przez 16-letniego Pawła. Dr Ewa Radziszewska odbierając nagrodę powiedziała:

„Nasza praca to nie zawsze pasmo sukcesów. Często musimy się mierzyć z porażką, niepowodzeniem, ze śmiercią. Tym bardziej, kiedy zobaczyłam Pawła, chłopca, który był operowany w naszym Ośrodku prawie 16 lat temu, jako noworodek ze złożoną wadą serca i teraz kiedy wrócił po 16 latach do reoperacji, bardzo się wzruszyłam. Wyrósł z niego wspaniały młody człowiek, który ma swoje pasje, zainteresowania i marzenia. W takich momentach można na nowo zakochać się w zawodzie lekarza”.

W drugiej części uroczystości zagrał Marcin Wyrostek z Orkiestrą Kameralną Miasta Jaworzna „Archetti”. Pełna galeria zdjęć wkrótce.

Gratulacje i podziękowania złożone z okazji 30-lecia Odrodzenia Samorządu Lekarskiego

Galeria zdjęć z 30-lecia Odrodzenia Samorządu Lekarskiego

Media: