3 SZTUKI noworocznie - Śląska Izba Lekarska

Zapraszamy na trzecie spotkanie z cyklu „3 SZTUKI – lekarskie spotkania artystyczne”. Wydarzenie, pod hasłem "3 SZTUKI noworocznie",  odbędzie się 13 stycznia 2023 r. o godz. 18:00 w siedzibie Śląskiej Izby Lekarskiej.

Zaprezentowane zostaną obrazy dr Krystyny Skupień oraz rzeźby powstałe podczas Lekarskiego Pleneru Ceramicznego w Orońsku. Wydarzenie dopełni koncert noworoczny Chóru Śląskiego Uniwersytetu Medycznego pod kierownictwem dr Marty Zielińskiej.

Dr Krystyna Skupień - lekarz dentysta, absolwentka Akademii Medycznej w Katowicach, specjalista II stopnia w zakresie stomatologii zachowawczej. Obecnie jest na emeryturze i ma więcej czasu na swoje pasje – malarstwo, fotografia, podróże. Malować zaczęła w 1989 roku. Maluje obrazy olejne, głównie martwe natury i pejzaże, portrety. Coraz częściej w swoich pracach sięga do tematyki związanej z kosmosem. Tworzy też w innych technikach wykorzystując ołówek, węgiel, tusz, pastele i akwarele. Malarstwo stało się jej sposobem na życie, lekiem na stres, który niesie codzienność.

Plenery Ceramiki Artystycznej dla Lekarzy i Lekarzy Dentystów „Orońsko” - Plenery ceramiki artystycznej dla lekarzy organizowane są od ośmiu lat. Na początku odbywały się one w Wiśle, potem na Wyspie Sobieszewskiej koło Gdańska. W 2018 r.  zdecydowano się zorganizować warsztaty w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, byłym majątku Józefa Brandta. Od tego czasu lekarze i lekarze dentyści czerpią z piękna tego miejsca. Organizatorem spotkania jest Komisja Kultury i Dziedzictwa Historycznego działająca przy Naczelnej Izbie Lekarskiej w Warszawie. Komisarzem pleneru jest lekarz dentysta Stanisław Mysiak, członek Śląskiej Izby Lekarskiej. Założeniem organizatorów jest popularyzacja sztuki. Lekarze są jedną z niewielu grup zawodowych, które starają się poprzez sztukę konsolidować własne środowisko, organizując plenery i konkursy ceramiczne, malarskie czy fotograficzne.

Chór Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach został powołany z inicjatywy studentów w 2016 roku przy ówczesnym Wydziale Lekarskim z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu (obecnie Wydziale Nauk Medycznych w Zabrzu), a w październiku 2018 roku stał się chórem zrzeszającym studentów wszystkich wydziałów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Niesamowite jest to, że ponad 70 osób, mimo wielu zajęć i nauki znajduje czas na wspólne śpiewanie i koncertowanie. Dyrygentem Chóru jest lek. mgr Marta Zielińska – absolwentka studiów na kierunku dyrygentura symfoniczno-operowa Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz absolwentka kierunku lekarskiego Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Osoby, które chciałyby podzielić się swoim talentem i twórczością podczas kolejnych spotkań w ramach cyklu prosimy o kontakt z opiekunem Komisji Kultury ORL w Katowicach p. Agnieszką Iskierką , tel: 32 6044253.