Informacja dot. szkoleń on-line z Elektronicznej Dokumentacji Medycznej - Śląska Izba Lekarska

Szanowna Pani Prezes,

Szanowni Panowie Prezesi,

Do Naczelnej Izby Lekarskiej wpłynęło zawiadomienie CSIOZ o naborze na szkolenia online dotyczące elektronicznej dokumentacji medycznej.

Jak Państwo pamiętacie, w grudniu ub.r. Centrum wyszło z propozycją wsparcia przez NRL tego programu szkoleń. Zgłosiliśmy poważne zastrzeżenie co do faktu ograniczenia kręgu odbiorców tych szkoleń do podmiotów leczniczych  z zakresu leczenia szpitalnego  i POZ i zupełnie niezrozumiałego ograniczenia dodatkowo tylko do posiadających kontrakt  z NFZ. Niemniej, mając na względzie znaczenie edukacji w tym zakresie Pan Prezes pismem NRL/SP/MA/135/01/20 z dnia 22 stycznia zwrócił się do Państwa Prezesów o współpracę  z Centrum, gdyby planowało szkolenie na terenie Waszej izby i gdyby zwróciło się do Was  o wsparcie organizacyjne.

W obliczu epidemii, szkolenia przybiorą postać webinarową. Przesyłam komunikat CSIOZ  z prośbą o umieszczenie go na stronach internetowych i w newsletterach.

Jeśliby byłoby zainteresowanie ze strony  lekarzy niebędących pracownikami podmiotów, do których skierowany jest ten program, proszę o gromadzenie tych informacji - zapewne uda nam się przekonać Centrum do zorganizowania odrębnego bezpłatnego szkolenia.

Andrzej Cisło

Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia wznawia - w ramach Akademii CSIOZ - realizację projektu szkoleniowego „Poprawa jakości świadczonych usług medycznych poprzez zapoznanie
i przeszkolenie pracowników podmiotów leczniczych z podstawowymi terminami i procesami związanymi z wystawianiem, prowadzeniem i wymianą Elektronicznej Dokumentacji Medycznej”.

Szkolenia będą prowadzone w nowej formule. Oprócz zajęć stacjonarnych, Akademia CSIOZ wprowadza opcję szkoleń  w wersji on-line. Pierwsze szkolenia rozpoczną się już w II połowie czerwca.

Wygodna forma zajęć daje szansę udziału w nich także tym wszystkim pracownikom podmiotów medycznych, którym do tej pory udział w stacjonarnych szkoleniach uniemożliwiały obowiązki służbowe.

Ponieważ od 8 stycznia 2021 roku wprowadzony zostanie obowiązek wystawiania skierowań wyłącznie w postaci elektronicznej, w programie planowanych szkoleń silny akcent położyliśmy na tematykę związaną z e-skierowaniami.

Przypominamy, że Akademia CSIOZ to inicjatywa, której głównym celem jest wsparcie personelu medycznego w zdobywaniu nowych umiejętności związanych z cyfryzacją ochrony zdrowia. Głównymi jej aktywnościami są obecnie szkolenia realizowane w zakresie funkcjonowania i obsługi
e-skierowania, e-recepty, Elektronicznej Dokumentacji Medycznej (EDM) i Internetowego Konta Pacjenta (IKP).

Szkolenia dedykowane są podmiotom leczniczym, w których realizowane są:

• stacjonarne i całodobowe świadczenia szpitalne,
  • świadczenia opieki zdrowotnej w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna.

Szkolenia prowadzone są przez specjalistów CSIOZ, a udział w nich jest bezpłatny.

W ramach projektu zaplanowano:

- 330 szkoleń dla pracowników podmiotów leczniczych wykonujących podstawową opiekę zdrowotną;

- 660 szkoleń dla pracowników szpitali.

Placówki medyczne, których pracownicy chcą wziąć udział w szkoleniach, muszą posiadać aktualny kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze Środków Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój.

Więcej informacji:  https://www.csioz.gov.pl/akademia-csioz/szkolenia-z-edm/.

Zapraszamy do rejestracji na szkolenia: https://akademiaedm.csioz.gov.pl/signin.