"Międzynarodowa współpraca medyczna Polska-Ukraina: Technologia Win-Win" to tytuł konferencji, która odbyła się w Śląskiej Izbie Lekarskiej 27 października 2023 r. Organizatorem wydarzenia był Kijowski Uniwersytet Medyczny.
Od początku rosyjskiej wojny w Ukrainie, Kijowski Uniwersytet Medyczny, przy wsparciu Unii Europejskiej, Polskiego Rządu, władz lokalnych oraz Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR), zorganizował częściową relokację studentów, lekarzy i nauczycieli do Polski. W Bytomiu utworzono Kampus Kijowskiego Uniwersytetu Medycznego.
W ramach Polskiego Kampusu KMU realizowany jest program pomocy przesiedlonym lekarzom, pielęgniarkom i pozostałemu uzupełniającemu personelowi medycznemu z Ukrainy w różnych obszarach. Program jest dofinansowany przez EBOR i realizowany przy wsparciu województwa śląskiego. W ramach tego programu zorganizowano konferencję "Międzynarodowa współpraca medyczna Polska-Ukraina: Technologia Win-Win", która zgromadziła ukraińskich i polskich ekspertów w dziedzinie ochrony zdrowia.
Konferencję rozpoczęło wykonanie hymnów narodowych – ukraińskiego i polskiego. Oleksandr Potii, dyrektor Kampusu, dziękował władzom centralnym i samorządowym (szczególnie prezydentom Piekar Śląskich i Bytomia) za pomoc w przeniesieniu Uniwersytetu do Polski, a samorządowi lekarskiemu za dużą przychylność. Podkreśl, że w Ukrainie nie ma bezpiecznego miejsca i bardzo się cieszy, że studenci mogą w spokoju, bez obawy o swoje życie i zdrowie, kontynuować rozpoczęte studia.
Prezes ORL w Katowicach dr n. med. Tadeusz Urban w swoim wystąpieniu powiedział: „Chcemy jednego – by osoby, które zdecydują się na kontynuowanie swojej kariery medycznej w Polsce, weszły na rynek pracy w sposób bezpieczny. Na to potrzeba czasu. Wiele przepisów prawnych należy dopracować. Status lekarzy z Ukrainy w Polsce nie jest do końca jasny i klarowny. Zależy nam na tym, żeby ukraińscy lekarze trafiali do dużych, szpitalnych zespołów, by móc uczyć się i pracować pod nadzorem. Ten nadzór jest pewnego rodzaju ochroną, by nie narażać lekarzy, którzy dopiero rozpoczęli pracę w Polsce, na odpowiedzialność zawodową czy karną.