Kwalifikacja wojskowa 2022r. - praca dla lekarzy - Śląska Izba Lekarska

Poniżej publikujemy treść informacji ze Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu.

W związku z planowaną na rok 2022 kwalifikacją wojskową na terenie powiatu oświęcimskiego i wynikającymi z niej obowiązkami, zwracam się z prośbą o przekazanie informacji lekarzom zrzeszonym w Śląskiej Izbie Lekarskiej  o poszukiwaniu przez Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu lekarzy, którzy wyrażają chęć współpracy podczas trwania kwalifikacji wojskowej.

Osoba, która będzie pracować w komisji lekarskiej otrzyma dodatek finansowy, pod warunkiem, iż udział w komisji nie będzie się pokrywał z pracą zawodową. Dodatek wynosi 450zł za dzień pracy, choć należy zaznaczyć, iż w przypadku lekarza nie pracuje on dłużej niż 3h dziennie (jak wynika z dotychczasowej praktyki). Termin pracy powiatowej komisji lekarskiej na chwilę obecną nie jest znany, wynika on bowiem z corocznego rozporządzenia. Prawdopodobnie kwalifikacja wojskowa rozpocznie się w drugiej połowie kwietnia 2022r.

Zgodnie z S 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 listopada 2009r. w sprawie komisji lekarskich orzekających o stopniu zdolności do czynnej służby wojskowej osób stawiających się do kwalifikacji wojskowej (t.j.Dz.U. z 2013r. poz. 735 z późn. zm.) osoba pracująca w powiatowej komisji lekarskiej powinna posiadać prawo wykonywania zawodu lekarza oraz co najmniej I stopień specjalizacji w dziedzinie chirurgii ogólnej lub I stopień specjalizacji w dziedzinie chorób wewnętrznych. W przypadku braku zainteresowania wśród osób o wymienionych specjalizacjach w składzie komisji może pracować inny lekarz, uwzględniając w pierwszej kolejności lekarzy posiadających specjalizację lub tytuł specjalisty w pokrewnej dziedzinie medycyny.

Z uwagi na konieczność przekazania propozycji składu do Wojewody Małopolskiego bardzo proszę o przesłanie odpowiedzi na adres e-mail: w terminie do  31 grudnia 202 Ir.