Nieprawdziwe informacje pojawiające się w mediach! - Śląska Izba Lekarska

Informujemy, że w depeszy rozesłanej przez Polską Agencję Prasową przytoczono nieprawdziwe informacje m.in. we fragmentach tekstu „Wojewodowie zwrócili się z prośbą do izb zrzeszających lekarzy o kierowanie personelu medycznego do pracy w związku z koronawirusem. Ich apel nie spotkał się z odzewem kadry medycznej. W niektórych województwach izby nie skierowały żadnej osoby”.

Stanowczo podkreślamy, że izby lekarskie nie mają żadnej możliwości prawnej kierowania lekarzy do zwalczania epidemii. Takie prawo ma tylko wojewoda w ustawowo określonym zakresie.

Natomiast w Wiadomościach TVP stwierdzono: „W woj. śląskim izba lekarska przekazała wojewodzie informację o zaledwie trzech zgłoszeniach lekarzy. Okazało się, że jeden nie miał uprawnień lekarskich, drugi stracił je wskutek decyzji izby dyscyplinarnej, a trzeci nie miał prawa do wykonywania zawodu lekarza na terenie Polski".

Rzeczywiście 16 kwietnia 2020 r. Śląska Izba Lekarska otrzymała od Wojewody Śląskiego Jarosława Wieczorka prośbę o przekazanie członkom Izby zapytania o gotowość podjęcia pracy przy bezpośrednim zwalczaniu epidemii SARS-CoV-2. Apel wojewody został niezwłocznie umieszczony na stronie internetowej izby, w portalu społecznościowym oraz rozesłany newsletterem.

Dobrowolnie na apel odpowiedziały trzy osoby, informacje o nich zostały przekazane 20 kwietnia 2020 r. wojewodzie. Jedna z nich po otrzymaniu prawa wykonywania zawodu podjęła pracę w szpitalu jednoimiennym jako lekarz, dwie kolejne mogły zostać włączone w walkę z pandemią  w innym charakterze - co wyraźnie zaznaczono w piśmie do wojewody.

W korespondencji zwrotnej Prezes ORL Tadeusz Urban poprosił także, by przed wydaniem decyzji o skierowaniu do pracy przy zwalczaniu epidemii niosącej ryzyko zakażenia, osoby nią objęte każdorazowo były zweryfikowane w bezpośredniej rozmowie w zakresie braku wystąpienia przesłanek wyłączenia z możliwości skierowania do pracy. To wyeliminowałoby błędy takie jak np. kierowanie przez wojewodę do pracy przy zwalczaniu epidemii lekarzy opiekujących się małoletnimi, lekarzy emerytów czy ciężarne.

To niezwykle krzywdzące, gdy najwyżsi rangą politycy i dobierani dla potrzeb przekazu medialnego eksperci, obarczają lekarzy za złe funkcjonowanie ochrony zdrowia. O niedoborach kadry medycznej i zbliżającej się katastrofie środowisko medyczne informowało wielokrotnie, jednak decydenci byli głusi na te doniesienia.