Podczas III Ogólnopolskiej Konferencji Historycznej Izb Lekarskich w Płocku (13-15.09.2024 r.) prezes ORL w Płocku dr Ryszard Mońdziel i wiceprezes ORL w Płocku dr Ewa Szczutowska wręczyli „Medal Honorowy Okręgowej Izby Lekarskiej w Płocku” Ośrodkowi Dokumentacji Historycznej ŚIL m.in. za organizację I. Ogólnopolskiej Konferencji Historycznej Izb Lekarskich w Ustroniu, utworzenie Muzeum Historii Medycyny i Farmacji ŚIL w Katowicach oraz za działania w zakresie ochrony dziedzictwa historycznego zawodu lekarza i upowszechniania wiedzy związanej z historią medycyny . Medal został wręczony na ręce prof. K. Siemianowicza i K. B. Fulbiszewskiej.
Tegoroczna konferencja odbyła się po hasłem „Oblicza działalności historycznej izb lekarskich – ocalić od zapomnienia”. Na zaproszenia gospodarza - OIL z Płocka, licznie odpowiedzieli członkowie komisji i ośrodków historycznych poszczególnych OIL z całego kraju (Gdańsk, Katowice, Łódź, Olsztyn, Poznań, Radom, Szczecin, Warszawa, Wrocław, Wojskowa Izba Lekarska etc.). Pośród 21 prelegentów znaleźli się przedstawiciele ODH ŚIL: Rafał Skowronek (Wpływ II Wojny Światowej na losy lekarzy niemieckiego pochodzenia pracujących wcześniej w polskich szpitalach – przykład Ryszarda Penecke, twórcy śląskiej patomorfologii), Karol Makles (Dodatki lekarskie w centralnej prasie samorządowej II RP), Ryszard Wąsik (Formowanie się Izby Lekarskiej na Śląsku i Zagłębiu w okresie międzywojennym. Dlaczego tak późno?), Krzysztof Siemianowicz (Zapomniany bohater: Wincenty Styczyński (1872 - 1922) - lekarz, polski działacz narodowy na Górnym Śląsku) oraz Katarzyna B. Fulbiszewska (Non omnis moriar: Andrzej Mielęcki (1864 – 1920)).
Ze względu na jubileusz 35. Lecia Odrodzonego samorządu zdecydowana większość referatów dotyczyła powstania izb lekarskich lub była opowieścią o ludziach, którzy ten samorząd tworzyli. Gospodarze, natomiast skupili się na przedstawieniu nam „Znanych i mniej znanych lekarzy w kraju i za granicą” – Ewa Szczutowska lub zapoznania nas z osiągnięciami płockiej urologii na przestrzeni 60 lat – Ryszard Mońdziel.
Duża atrakcją była wyjazdowa sesja w pobliskim Gąbinie, która odbyła się w sali konferencyjnej miejscowej biblioteki z udziałem Burmistrza Gąbina i rodziny prof. T. Zalewskiego. Wysłuchaliśmy dwóch ciekawych referatów dotyczących lekarzy, którzy urodzili się właśnie w tej miejscowości. Pierwszy pt. „Gen. dyw. dr Sławoj F. Składkowski (1885-1962) – blaski i cienie życiorysu zasłużonego lekarza wojskowego” przedstawił Zbigniew Kopociński, przewodniczący Komisji Historycznej Wojskowej IL. Drugi referat autorstwa Dariusza Lewery, reprezentującego Ośrodek Pamięci i Dokumentacji Historycznej DIL dotyczył prof. Teofila Zalewskiego – lekarza, uczonego i senatora II RP. Odwiedziliśmy także Muzeum stworzone dzięki Towarzystwu Miłośników Ziemi Gąbińskiej w byłym domu gen. Sławoja F. Składkowskiego, gdzie udostępnione są zbiory materiałów archiwalnych po byłym premierze, przekazane Towarzystwu przez jego żonę.
Malowniczo na tle uczestników prezentowali się przedstawiciele Wojskowej Izby Lekarskiej: Krzysztof Kopociński i Zbigniew Kopociński, którzy wystąpili w replikach mundurów lekarzy 1. Korpusu Polskiego gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego, w którym służył bohater ich prelekcji – płocki dowborczyk mjr. dr Ignacy Kopystyński (1884-1951). Na specjalne życzenie uczestników Doktorzy omówili szczegóły umundurowania lekarzy 1. KP, co wzbudziło duże zainteresowanie.
Jak zwykle przy okazji takich spotkań panowała rodzinna i przyjazna atmosfera i nie dziwił fakt, że chętnych na spacer po płockiej starówce i zwiedzania Muzeum Art Deco, było sporo. Naszym przewodnikiem po mieście była Ewa Szczutowska, której pasją oprócz historii medycyny, jest także historia Płocka.
Z dużym aplauzem przyjęliśmy zaproszenie Dariusza Kutelli, prezesa ORL OIL w Gdańsku, na IV Ogólnopolską Konferencję Historyczną Izb Lekarskich w drugiej połowie września 2025 r.
Tegoroczna edycja pokazała jak dużo nas łączy, w tym podziw i duży sentyment do naszych Nauczycieli, których zasługi chcieliśmy przypomnieć. Tego typu spotkania są ze wszech miar przydatną płaszczyzną do wymiany myśli, poglądów i doświadczeń związanych z działalnością historyczną izb lekarskich.
Dziękujemy Organizatorom za perfekcyjną organizację tego wydarzenia oraz okazaną nam życzliwość i gościnę.
FOTO: K. Siemianowicz,Z. Kopociński, K. Kopociński, K. Fulbiszewska