Pismo Prezesa NRL do Ministra Zdrowia dot. wstrzymania szczepień grupy 0 - Śląska Izba Lekarska

Reakcja samorządu lekarskiego na komunikat Agencji Rezerw Materiałowych o wstrzymaniu szczepień dla grupy 0 pierwszą dawką.

Szanowny Panie Ministrze,

w związku z publikacją przez Agencję Rezerw Materiałowych informacji o wstrzymaniu w okresie od 15 lutego do 7 marca szczepień grupy 0 pierwszą dawką szczepionki pragnę wskazać, że taki sposób prowadzenia akcji szczepień jest wysoce niezadowalający.

Frustrację środowiska lekarskiego przebiegiem akcji szczepień pogłębia chaos informacyjny. Komunikaty o możliwości szczepienia personelu medycznego na każdym etapie szczepień, komunikaty o wstrzymaniu lub wznowieniu szczepień tych osób zmieniają się jak w kalejdoskopie. Wszystko to dzieje się w czasie, kiedy część personelu medycznego nadal nie została zaszczepiona. Kolejne przerwy w procesie szczepienia personelu medycznego uniemożliwią przywrócenie pełnej normalności w pracy systemu ochrony zdrowia. Jak w obliczu komunikatu, o wstrzymaniu szczepień na okres blisko miesiąc, mają zachować się lekarze, którzy nie zostali jeszcze zaszczepieni, jak mają zapewnić swoim pacjentom pomoc medyczną?

Apeluję o niezwłoczne zapewnienie ciągłości szczepień osób zakwalifikowanych do grupy 0. Zapowiadany przez Pana Ministra na wczorajszej konferencji plan odbudowy zdrowia Polaków nie będzie możliwy do realizacji bez uprzedniego zaszczepienia pracowników ochrony zdrowia.

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej

prof. dr hab. med. Andrzej Matyja

Pismo do Ministra Zdrowia - PDF

Poniżej publikujemy komunikat Agencji Rezerw Materiałowych dotyczący szczepień pomiędzy 15.02. a 7.03.

pobrane 1