Śląski Konsensus: leczenie w chorobie niedokrwiennej serca i w chorobie tętnic obwodowych - Śląska Izba Lekarska

Na prośbę autorów Śląskiego Konsensusu publikujemy prezentację i zachęcamy do zapoznania się z jej treścią.

Badanie Compass opublikowano w 2017 roku na kongresie ESC ( Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne) w Barcelonie. Wyniki okazały się spektakularne – w związku z tym przerwano badanie rok wcześniej niż planowano – ze względu na wysoką skuteczność proponowanej terapii. Badanie Compass proponuje inny, nowy sposób leczenia pacjentów z miażdżycą, dotyczącą tętnic wieńcowych i tętnic obwodowych ( tętnice kończyn dolnych, tętnice szyjne)

Do czasu opublikowania tego badania możliwości leczenia nie zawsze były skuteczne i często prowadziły do nasilania się  objawów przewlekłych zespołów wieńcowych, lub/i amputacji kończyn dolnych lub/i udarów związanych ze zwężeniem tętnic szyjnych.

Ze względu na to, że terapia ta jest zupełnie nowym podejściem, innym niż dotychczas  - różne gremia postanowiły ustosunkować się do tego badania, tej propozycji terapeutycznej.

Śląski konsensus jest taką opinią, rekomendacją – próbą wytłumaczenią - jaki pacjent odniesie korzyści z proponowanej terapii i na jakiej podstawie eksperci tak uważają.

Dokument został przygotowany przez grupę profesorów kardiologii ( ekspertów w tej dziedzinie), którzy w większej części kierują klinikami kardiologii w Katowicach i Zabrzu, aby ułatwić lekarzom podejmowanie decyzji terapeutycznych.

Załącznik: Śląski Konsensus: Czy leczenie  przeciwkrzepliwe naczyniowymi dawkami rywaroksabanu, łącznie z przeciwpłytkowym, wyznacza nowy kierunek postępowania w chorobie niedokrwiennej serca i w chorobie tętnic obwodowych