Sytuacja skrajnie trudna! Potrzebni lekarze! - Śląska Izba Lekarska

APEL

Drogie Koleżanki, Drodzy Koledzy,

zwracamy się do Was jako kierujący Oddziałami Obserwacyjno- Zakaźnymi województwa śląskiego w sytuacji nadzwyczajnej, trudnej i bezprecedensowej. Stanęliśmy wszyscy wobec niespotykanego zagrożenia. Zagrożenia w skali globalnej, w tym także naszego kraju i naszego województwa. To zagrożenie to COVID -19. Przyszedł dla nas wszystkich, dla pracowników służby zdrowia czas wielkich wyzwań, czas wielkiej próby. Podejmujemy to wyzwanie, bo takie jest nasze powołanie. Zespoły medyczne (lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, personel administracyjny) pracujące na Oddziałach Obserwacyjno-Zakaźnych są w sposób niewyobrażalny przeciążone. Praca w warunkach permanentnego zagrożenia, stresu, pod presją czasu jest skrajnie trudna. Dla niektórych to jest wyzwanie ponad siły.

Dlatego zwracamy się z apelem do Was, Koleżanki i Koledzy, z prośbą o pomoc i kadrowe wsparcie zespołów Oddziałów Obserwacyjno-Zakaźnych, na które spłynęła lawina nowych zadań i obowiązków. Lekarzy specjalistów w dziedzinie chorób zakaźnych w skali naszego województwa oraz w skali naszego kraju jest bardzo mało. Ta specjalizacja z różnych względów nie cieszyła się dużą popularnością. Dlatego teraz widać, że przez całe lata nawarstwiły się ogromne problemy w pionie obserwacyjno-zakaźnym. Nie rozwiążemy ich teraz, w czasie epidemii. Na to na z pewnością przyjdzie czas później, kiedy, jak wierzę, zlikwidujemy zagrożenie COVID-19. Ale nasze działania zmierzające do przeciwdziałania i eliminacji tego ogromnego zagrożenia dla zdrowia publicznego muszą być podejmowane tu i teraz. I musi to być nasz wspólny wysiłek – całego społeczeństwa, w tym także naszej społeczności medycznej. Niektórzy z naszych kolegów lekarzy uważają, że lekarze chorób zakaźnych sami poradzą sobie z problemem COVID-19. Niestety, to jest błędne przeświadczenie…

Jako lekarze chorób zakaźnych (a w niektórych Oddziałach Obserwacyjno-Zakaźnych pracuje nas tylko po dwóch lub trzech) bez Was sobie nie poradzimy!

Tu nie chodzi o deklaracje, ale o to, abyśmy autentycznie byli razem i wzajemnie się wspomagali. Teraz, w obliczu epidemii nie można stać z boku, nie można być biernym, dystansując się od sytuacji i problemów lekarzy Oddziałów Obserwacyjno-Zakaźnych.

Stąd nasz apel.

Nasz apel adresujemy przede wszystkich do lekarzy chorób zakaźnych (zarówno czynnych zawodowo, jak i emerytowanych), ale także lekarzy wszystkich innych specjalizacji (także w trakcie ich realizacji) oraz rezydentów, którzy chcą nam czynnie i aktywnie pomóc. Chcemy, aby w tych dedykowanych zespołach Oddziałów Obserwacyjno-Zakaźnych i placówkach przekształconych w jednoimienne Szpitale Zakaźne pracowały osoby (lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, wolontariusze), które będą chciały tam pracować i nie będą obawiały się nieść pomoc pacjentom z podejrzeniem lub potwierdzeniem zakażenia SARS-Cov2. Tak jak stanowi nasze powołanie.

Potrzebujemy tych osób w różnych miejscach i na różnych stanowiskach. Prosimy, abyście zgłaszali, Koleżanki i Koledzy, gotowość do takiej pracy do osób kierujących odpowiednimi Oddziałami Obserwacyjno-Zakaźnymi lub bezpośrednio do Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie chorób zakaźnych. Nie wahajcie się sami wskazywać preferowane miejsca wsparcia naszych wspólnych działań. Nie chcemy nakazowego systemu delegowania, uważając to za rozwiązanie skrajne. Chcemy osób, które zgłoszą się same. Po uzyskaniu Waszej gotowości będziemy mogli stworzyć listy chętnych do poszczególnych placówek i podjąć działania wspólnie z odpowiednimi organami założycielskimi oraz właściwymi podmiatami administracji państwowej celem sfinalizowania właściwego oddelegowania.

Drogie Koleżanki, Drodzy Koledzy

STANIECIE WSPÓLNIE Z NAMI DO WALKI Z KORONAWIRUSEM?

Czekamy na Waszą nieodzowną pomoc!

Prof. Włodzimierz Mazur - Konsultant Wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych wraz z Ordynatorami/ Kierującymi Oddziałami Obserwacyjno – Zakaźnymi województwa śląskiego:

1. Dr hab. Jerzy Jarosiewicz ( Bytom )
  2. Dr Bogumiła Szlauer ( Cieszyn )
  3. Dr hab. Włodzimierz Mazur ( Chorzów ) Konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych
  4. Dr Edyta Jezierska ( Częstochowa )
  5. Dr Iwona Olszok ( Racibórz – jednoimienny Szpital Zakaźny )
  6. Dr Beata Puzanowska (Tychy jednoimienny Szpital Zakaźny)
  7. Dr Jacek Gasior (Zawiercie )