Szczepienia przeciw COVID-19 - pismo Prezesa NRL do Ministra Zdrowia - Śląska Izba Lekarska

Poniżej publikujemy pismo Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej prof. A. Matyi do Ministra Zdrowia w sprawie. szczepień przeciwko COVIID-19 dla lekarzy, którzy nie mogą się zaszczepić w etapie 0.

Pan
Adam Niedzielski
Minister Zdrowia

Szanowny Panie Ministrze,

zwracam się do Pana w sprawie lekarzy, którzy nie mogą obecnie poddać się szczepieniu przeciwko COVID-19 z uwagi na występujące przeciwskazania do podania szczepionki, w szczególności takie jak ciąża lub karmienie piersią,  a którzy chcieliby poddać się szczepieniu natychmiast po ustaniu tych okoliczności.

Z docierających do mnie sygnałów wynika, że lekarze tacy otrzymują informację, że w przypadku nie skorzystania z możliwości szczepienia w ramach Etapu 0, będą mogli się zaszczepić dopiero w ramach Etapu IlI. Takie rozwiązanie jest błędne będzie zmuszało tych lekarzy, w przypadku ich wcześniejszego powrotu do pracy zawodowej do pracy w warunkach zagrożenia epidemicznego bez zapewnienia im niezbędnej ochrony w postaci szczepionki.

Pracownicy sektora ochrony zdrowia powinni mieć możliwość zaszczepienia się w każdym Etapie Narodowego Programu Szczepień zwłaszcza, gdy dotyczy to osób, które nie mogły zaszczepić  się w ramach  Etapu 0 z uwagi  na występujące  w okresie realizacji tego Etapu przeciwskazania.

Wobec powyższego  apeluję o niezwłoczną modyfikację  Programu szczepień i jednoznaczne przyznanie pracownikom sektora ochrony zdrowia możliwości szczepienia w każdym Etapie realizacji Programu.

Załącznik: pismo w wersji PDF