Zapraszamy lekarzy i lekarzy dentystów do udziału w cyklicznych spotkaniach w formie grupy Balinta. Podstawowym celem takiego spotkania jest refleksja nad relacją pomiędzy lekarzem a pacjentem. Grupa ma pomóc uczestnikom w rozumieniu nieświadomych motywów, potrzeb, emocji tworzących relację, zarówno po stronie pacjenta jak i lekarza. Cele treningu określane są również jako:
- poznanie swoich trudności w relacji z pacjentem,
- lepszego zrozumienia siebie i pacjenta, swoich ograniczeń i mocnych stron,
- nabycie, polepszenie umiejętności komunikowania się, współdziałania, empatii,
- wzbogacenia doświadczeń,
- uzyskania wsparcia emocjonalnego od grupy,
- poprawy efektywności i skuteczności współdziałania z pacjentem,
- odreagowania napięć powstałych w relacji z pacjentem (odbarczenie)
- redukcji stresu i przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu,
- uczenie się bardziej aktywnego słuchania i obserwacji chorego,
- sprzyja lepszemu rozumieniu tego o czym pacjent mówi i o czym milczy i z czego nie zdaje sobie sprawy.
Uczestnikami treningu mogą być: lekarze dowolnych specjalizacji. Grupa do 20 osób. Liczy się kolejność zgłoszeń.
Miejsce treningu: Śląska Izba Lekarska ul. Grażyńskiego 49a, Katowice.
Termin treningu: Pierwsze zajęcia odbędą się 7 października o godzinie 10:00 (kolejne 11 listopada i 9 grudnia 2023 r.).
Czas treningu: zjazd to dwie sesje po 1,5 godziny i krótka przerwa pomiędzy sesjami. Spotkania będą odbywać się raz w miesiącu, przez okres 6 miesięcy.
Prowadzący: mgr Artur Kulig – certyfikowany psychoterapeuta i superwizor Sekcji Naukowej Psychoterapii oraz Sekcji Naukowej Terapii Rodzin Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Certyfikowany lider grup Balinta.
Uczestnictwo w zajęciach jest bezpłatne dla lekarzy i lekarzy dentystów.
Zgłoszenia na zajęcia prosimy wysyłać do opiekuna:
W zgłoszeniu prosimy podać imię, nazwisko i numer Prawa Wykonywania Zawodu.
Michael Balint (ur. 3.12. 1896 r oku w Budapeszcie, zm. 31.12.1970 roku w Bristolu) – psychoanalityk i zwolennik teorii relacji z obiektem. Balint kształcił się w psychoanalizie w Berlinie. W 1920 roku z powodu sytuacji politycznej przeprowadzili się na stałe do Berlina, gdzie pracował w laboratorium biochemicznym Otto Heinricha Warburga – późniejszego zdobywcy Nagrody Nobla. W tym samym czasie pracował on w Instytucie Psychoanalizy w Berlinie. W 1924 roku Balint powrócił do ojczyzny gdzie kontynuował swoje analizy z Ferenczim. Rok później zaczął publikować swoje własne prace z zakresu psychoanalizy, a jednocześnie stosował psychoterapię wobec psychosomatycznych schorzeń pacjentów, z którymi stykał się w swojej pracy zawodowej. W latach 30. XX wieku Balint założył pierwszą grupę treningowo-badawczą ("training cum research group") dla lekarzy ogólnych. Ta grupa stała się prekursorem dla grup balintowskich, które znamy obecnie.