Zbadaj swoje płuca - projekt realizowany przez Śląski Uniwersytet Medyczny - Śląska Izba Lekarska

Poniżej publikujemy informacje na temat Ogólnopolskiego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Płuca, którego głównym celem jest zmniejszenie śmiertelności wśród osób dotkniętych tą chorobą. W  makroregionie śląskim realizatorem projektu „Badania przesiewowe za pomocą niskodawkowej tomografii komputerowej metodą poprawy wyleczalności raka płuc w makroregionie śląskim" jest Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach.

Głównym zadaniem przedmiotowego programu profilaktycznego jest poprawa wykrywalności raka płuca na wczesnym etapie jego rozwoju poprzez prowadzenie odpowiednich działań profilaktycznych.

Temat raka płuc jest niezwykle istotnym tematem, na co dowodem są statystyki przedstawione przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Według Światowej Organizacji Zdrowia rak płuca jest najczęstszym nowotworem na świecie. Mężczyźni stanowią 68% wszystkich chorych. Rak płuca jest co roku przyczyną zgonu około 1 ,2 miliona osób (17% wszystkich zgonów nowotworowych). Szacuje się, że około 85-90 % zgonów z powodu raka płuca jest ściśle związanych z paleniem tytoniu, a odsetek niepalących wśród osób z rakiem płuca wynosi około 10-15%.

Projekt kierowany jest do osób objętych ryzykiem wystąpienia raka płuc, w szczególności do osób:

1. w wieku 55-74 lat z konsumpcją tytoniu większą lub równą 20 paczkolat, okresem abstynencji tytoniowej nie dłuższym niż 15 lat,

2. w wieku 50-74 lat z konsumpcją tytoniu większą lub równą 20 paczkolat, okresem abstynencji tytoniowej nie dłuższym niż 15 lat, u których stwierdza się jeden z czynników ryzyka:

• ekspozycja zawodowa na krzemionkę, beryl, nikiel, chrom, kadm, azbest, związki arsenu, spaliny silników diesla, dym ze spalania węgla kamiennego, sadza,
  • ekspozycja na radon,
  • indywidualna historia zachorowania na raka: przebyty rak płuca, w wywiadzie chłoniak, rak głowy i szyi lub nowotwory zależne od palenia tytoniu, np. rak pęcherza moczowego,
  • rak płuca w wywiadzie u krewnych pierwszego stopnia,
  • historia chorób płuc: przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) lub włóknienie płuc (IPF).

Partnerami Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach w realizacji projektu, którzy jednocześnie odpowiedzialni są za rekrutację pacjentów i realizację świadczeń zdrowotnych w ramach programu profilaktycznego są:

1. Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 im. Prof. Stanisława Szyszko Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (ul. 3-go Maja 13-15, 41-800 Zabrze),

2. Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu (ul. Grabiszyńska 105, 53-439 Wrocław),

3. Uniwersytecki Szpital Kliniczny (al. W. Witosa 26, 45-401 Opole).

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach ogólnopolskiego programu polityki wczesnego wykrywania raka płuca.

plakat zbadaj pluca poprawione

Załączniki do pobrania: