śp. prof. zw. dr hab. n. med. Mieczysław Chorąży - Śląska Izba Lekarska

Z ogromnym żalem informujemy, że 20 lutego zmarł prof. zw. dr hab. n. med. Mieczysław Chorąży.

Wybitny naukowiec specjalizujący się w biologii nowotworów, powstaniec warszawski, nauczyciel, Kawaler Orderu Orła Białego. Odszedł w wieku 95 lat.

Był autorem ponad 140 publikacji naukowych, doktorem honoris causa Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz Śląskiej Akademii Medycznej (obecnie Śląski Uniwersytet Medyczny), członkiem wielu rad naukowych instytutów badawczych, między innymi Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu, a także członkiem wielu towarzystw naukowych, w tym Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, Polskiego Towarzystwa Zwalczania Raka oraz członkiem honorowy Hungarian Oncological Society.

Odznaczony dwukrotnie Krzyżem Walecznych, Złotym Krzyżem Zasługi i Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Kawalerskim, Krzyżem Oficerskim i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski  i Warszawskim Krzyżem Powstańczym.

Wieloletni kierownik Zakładu Biologii Nowotworów w Centrum Onkologii-lnstytutu im. Marii Skłodowskiej- Curie Oddział w Gliwicach.

W 2018 r. wyróżniony najwyższym odznaczeniem Śląskiej Izby Lekarskiej - Wawrzynem Lekarskim oraz nagrodą Lux ex Silesia – Światło ze Śląska.

Z ogromnym smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci nestora krajowej onkologii, wybitnego naukowca, autorytetu dla kilku pokoleń lekarzy, wspaniałego człowieka.

Rodzinie Pana Profesora składam wyrazy głębokiego współczucia.

dr n. med. Tadeusz Urban
Prezes ORL w Katowicach
wraz z Członkami ORL w Katowicach

Pożegnalna msza żałobna za prof. Mieczysława Chorążego zostanie odprawiona 27 lutego o godz. 13.00 w kościele pw. Wszystkich Świętych w Gliwicach, natomiast pogrzeb odbędzie się 1 marca o godz. 12.00 w kaplicy na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.​