W dniach 15-16 października 2024 r. odbędzie się wyjazd szkoleniowo-integracyjny lekarzy i lekarzy dentystów - emerytów i rencistów do Krakowa i Tyńca.
PROGRAM RAMOWY
DZIEŃ 1: Wyjazd w godzinach wczesno porannych, przejazd w stronę Krakowa. Spotkanie z miejscowym przewodnikiem. Zwiedzanie zaczniemy od Rynku, na którym do dziś przetrwały usytuowane na nim Sukiennice. Następnie zobaczymy: Kościół św. Wojciecha, samotną wieżę wyburzonego w XIX w. ratusza i Kościół Mariacki, zwany także bazyliką - jeden z symboli Krakowa. To tutaj wybrzmiewa Hejnał Mariacki. Następnie udamy się na spacer na Wzgórze Wawelskie, a po drodze podziwiać będziemy zabytkowe gotyckie kościoły i zespoły klasztorne. Zwiedzimy Zamek Królewski, m.in. Komnaty Królewskie, Skarbiec Koronny, Zbrojownię, gdzie znajduje się jeden z najcenniejszych zabytków Zamku - Szczerbiec, miecz koronacyjny polskich królów. Następnie Katedra Królewska (miejsce z kryptami, w których znajdują się groby królów, narodowych bohaterów i wieszczów) i ogromny Dzwon Zygmunta. Wchodząc w zamkowe mury, warto udać się także na dziedziniec arkadowy i spojrzeć z góry na Wisłę. Pod koniec zwiedzania zobaczymy jeszcze Smoka Wawelskiego. Do jego jamy prowadzą kręte schody bezpośrednio z Wawelu. Smocza jama to w rzeczywistości jaskinia kresowa. Obiadokolacja w restauracji na mieście.
Tego dnia (15.10.2024 r.) o godz. 18.00 planujemy dla Państwa wizytę w Teatrze Bagatela i udział w spektaklu teatralnym - „Słownik Ptaszków Polskich” Jakuba Morawskiego w reżyserii Krzysztofa Materny.
DZIEŃ 2: Śniadanie, wykwaterowanie. Dalsze zwiedzanie, które obejmuje Kazimierz – żydowska dzielnica Krakowa, której historia nierozerwalnie jest związana z kulturą, religią i kilkusetletnią obecnością Żydów w Polsce. Przepięknie odrestaurowane kamieniczki, ekskluzywne hotele i restauracje sąsiadują tu ze starymi pracowniami rzemieślniczymi, synagogami i żydowskimi cmentarzami. Zobaczymy bożnice żydowskie, m.in. Synagogę Starą i kościoły chrześcijańskie. Następnie przejazd do słynnego Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Zobaczymy kompleks budowli sakralnych: wnętrza pięknego, tynieckiego kościoła Św. Piotra i Pawła, klasztorny dziedziniec oraz średniowieczne krużganki. Na koniec będziemy mogli posmakować benedyktyńskich wyrobów: pieczywa, ciastek, konfitur, soków, miodów. Opcjonalnie przejazd do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach – jedno z najważniejszych centrów pielgrzymkowych na świecie. Przejazd w stronę Katowic, powrót w godzinach wieczornych.
*Program ma charakter ramowy, a kolejność realizowania poszczególnych punktów może ulec zmianie. Osoby o ograniczonej sprawności ruchowej powinni mieć na uwadze, iż realizacja programu wiąże się z pokonywaniem pieszo odległości od ok. 5 do ok. 7 kilometrów dziennie.
Wszystkich, którzy zadeklarowali swój udział prosimy o wypełnienie, podpisanie i odesłanie formularza do dn. 30 sierpnia 2024 r.:. (link do formularza)
- oryginału na adres: Śląska Izba Lekarska, ul. Grażyńskiego 49a, 40-126 Katowice; z dopiskiem „Kraków”
Warunkiem zakwalifikowania się na listę uczestników jest przesłanie formularza i dokonanie wpłaty zaliczki w wysokości 200 zł na poczet wyjazdu do dn. 30 sierpnia br. na konto: nr 43 1020 2313 0000 3102 0020 0246 w tytule przelewu prosimy wpisać "zaliczka Kraków".
Powyższe dotyczą także osób towarzyszących – konto j/w, tytuł przelewu: „zaliczka Kraków – osoba towarzysząca”.
Koszt wyjazdu jest uzależniony od ilości osób. Całkowite koszty wraz z tytułem spektaklu teatralnego podamy na początku września.