"Młodzi Solidarnie z Protestem Medyków" - Śląska Izba Lekarska

Na prośbę Prezesa Naczelnej Izby Lekarskiej, prof. Andrzeja Matyi, publikujemy treść pism studentów wspierających protest medyków oraz informację  o manifestacjach solidarnościowych, które odbędą się
9 października w cały kraju.

Manifestacja w Katowicach odbędzie się 9.10.2021 r, Plac Sejmu Śląskiego, rozpoczęcie o godz. 14:30.

Prezesi Okręgowych Rad Lekarskich
Szanowni Państwo,

jako studenci i młodzi medycy, obserwując obecną sytuację w ochronie zdrowia oraz widząc bierność rządu wobec obecnie trwającego protestu pracowników ochrony zdrowia, chcemy wesprzeć ich w walce o godziwe warunki zatrudnienia, ale przede wszystkim poprawić traktowanie nas wszystkich jako pacjentów.

Ratownicy medyczni strajkują od 11. września, w protestach wzięło udział dziesiątki tysięcy osób, od 3 tygodni pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów funkcjonuje Białe Miasteczko 2.0. Niestety, żadne z tych działań nie przyniosło wyczekiwanego i potrzebnego porozumienia.

Przyszła kolej na nas, młodych. Prezentując oddolny, studencki głos, chcemy okazać wszystkim protestującym wsparcie. Pokazać solidarność z ludźmi, którzy od tygodni śpią pod namiotami Białego Miasteczka oraz okazać nasz szacunek organizatorom, którzy od miesięcy tworzą ten protest ogromnym kosztem. Pragniemy pokazać, że pomimo studiowania różnych kierunków, razem już wkrótce będziemy tworzyć system ochrony zdrowia. Planujemy jasno powiedzieć, że wszyscy jesteśmy również pacjentami, a od spełnienia postulatów protestu zależy przyszłość publicznej Ochrony Zdrowia i tym samym zdrowie naszych bliskich.

W związku z zaistniałą sytuacją organizujemy szereg apolitycznych manifestacji solidarnościowych, które odbędą się 9 października w całej Polsce. Planujemy na nich krótki przemarsz oraz przemowy przedstawicieli kierunków i zawodów medycznych. Przemowy skupiały się będą na ciężkiej przyszłości czekającej nas  w naszych zawodach, smutnej perspektywie naszych bliskich oraz pozostałych pacjentów jeśli nie dojdzie do reformy Ochrony Zdrowia i solidaryzowania się  z Białym Miasteczkiem. W chwili obecnej planujemy demonstracje w niżej wymienionych miastach: - Kraków - Katowice - Łódź - Poznań - Wrocław - Warszawa  - Gdańsk - Zabrze - Białystok - Szczecin.

Czekamy również na inne miasta i regiony, które budują jeszcze swoje zespoły.

Kierujemy do Państwa prośbę o wsparcie organizacyjne naszej akcji poprzez użyczenie flag i transparentów z protestu 11.09, pomoc w zaproszeniu mediów, zapewnienie sprzętu nagłośnieniowego. Dodatkowo będziemy wdzięczni za promocję naszej inicjatywy w swoich oficjalnych kanałach i zachęcenie lekarzy do przyjścia na manifestację. Już teraz zapraszamy Państwa do wygłoszenia przemowy podczas naszej manifestacji. Z otwartymi ramionami przyjmiemy każdą pomoc jaką są w stanie nam Państwo zaoferować.

Młodzi Solidarnie z Protestem Medyków

Załącznik: pismo w wersji PDF