Uruchomienie w SMK nowego obszaru dla lekarzy i lekarzy dentystów - Śląska Izba Lekarska

Poniżej publikujemy pismo z Centrum e-Zdrowia w sprawie wdrożenia 2 stycznia 2024 r. w nowym SMK kolejnych obszarów funkcjonalnych dla lekarzy i lekarzy dentystów.

W związku z pracami nad nowym SMK uprzejmie informuję, że na 2 stycznia 2024 r. zaplanowane jest wdrożenie w ramach, którego oddamy użytkownikom obszar funkcjonalny związany z wnioskowaniem o egzamin specjalizacyjny (PES). Oznacza to, że osoby wnioskujące o przystąpienie do egzaminu PES dla sesji jesiennej będą wnioski składać wyłącznie w nowym SMK. Dotyczy to zarówno osób, które ukończyły szkolenie w dotychczasowym SMK, jak i tych które skończą specjalizację w nowym SMK. Ponadto wdrożone zostaną także funkcjonalności umożliwiające wnioskowanie o rozpoczęcie specjalizacji w ramach art. 16 ust. 4 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. z 2023 r. poz. 1516 t.j.) oraz kolejne związane z Elektroniczną Kartą Szkolenia Specjalizacyjnego (EKS) umożliwiające rozpoczęcie weryfikacji EKS, odpowiednio przez urząd wojewódzki oraz Konsultanta Krajowego/Wojewódzkiego. Dla użytkowników funkcjonalności te dostępne będą od dnia 3 stycznia 2024 r.

Są to kolejne obszary funkcjonalne, które zostaną oddane lekarzom i lekarzom dentystom w nowo wprowadzanym systemie. Wraz z kolejnymi wdrożeniami zaplanowanymi na 2024 r. oraz 2025 r. będziemy dostarczać użytkownikom kolejne obszary funkcjonalne odzwierciedlające proces kształcenia, o których będziemy Państwa informować.

Jednocześnie informuję, że w 2023 r. dla lekarzy i lekarzy dentystów wdrożono w nowym SMK funkcjonalności związane w szczególności z Elektroniczną Kartą Szkolenia Specjalizacyjnego umożliwiające zaplanowanie, realizację, ewidencję elementów szkolenia specjalizacyjnego oraz ich weryfikacje/akceptację przez kierownika specjalizacji. W ramach kwalifikacji na specjalizację wprowadzono natomiast funkcjonalności związane z możliwością uruchomienia trzeciego postępowania kwalifikacyjnego.

W związku z uruchomieniem nowych obszarów w systemie SMK jak również na stronie internetowej Centrum e-Zdrowia: https://ezdrowie.gov.pl/portal/home/systemy-it/system-monitorowania-ksztalcenia zamieszczone zostaną kolejne instrukcje wyjaśniające proces korzystania z systemu.