Zarażeni dobrem – lekarze w podziękowaniu pracownikom ochrony zdrowia - Śląska Izba Lekarska

Lekarze, pielęgniarki, pielęgniarze, ratownicy medyczni, diagności laboratoryjni i salowe – przedstawiciele tych zawodów z wyjątkowym poświęceniem i oddaniem opiekowali się i nadal opiekują pacjentami chorymi na COVID-19. Pracownicy szpitali mierzą się w ostatnich miesiącach nie tylko z wirusem, z brakiem środków ochrony indywidualnej, ale – co jest szczególnie trudne i niesprawiedliwe – ze społecznym ostracyzmem i hejtem.

Dlatego Śląska Izba Lekarska z entuzjazmem przystąpiła do prac związanych z organizacją specjalnego koncertu „Zarażeni dobrem – lekarze w podziękowaniu pracownikom ochrony zdrowia”, podczas którego wręczone zostaną odznaczenia państwowe i ministerialne, o których przyznanie ŚIL zamierza wystąpić. Pomysłodawcą tej inicjatywy jest dr n. med. Wojciech Bichalski, który sam zmagał się z chorobą COVID-19. Patrząc na ogromny trud i poświęcenie, z jakim zajmował się nim personel jednego ze szpitali jednoimiennych, postanowił właśnie w ten sposób wyrazić swoją wdzięczność.

Listy do dyrektorów szpitali, z prośbą o wytypowanie najbardziej zasłużonych pracowników zostały rozesłane w ubiegłym miesiącu. Odpowiedzi spływają do Izby i trwają prace nad przygotowaniem wniosków.

"Ludzie wobec zagrożenia zachowują się różne. Lekarze do właściwych postaw zobowiązani są podwójnie – zwykłą ludzką przyzwoitością i przyrzeczeniem lekarskim. Dlatego chcemy wyróżnić tych, którzy swoją postawą w dobie pandemii potwierdzili, że praca z chorym człowiekiem to nie tylko zawód, ale coś więcej – może w niektórych przypadkach powołanie, może misja. O tych wspaniałych ludziach, którzy są dla innych przykładem trzeba mówić głośno – szczególnie w czasie wszechobecnego hejtu" - tłumaczy Prezes ORL Tadeusz Urban.

Jeśli sytuacja epidemiczna pozwoli, ten wyjątkowy koncert odbędzie się 17 października 2020 r. w Operze Śląskiej w Bytomiu, dzięki ogromnej przychylności dyrekcji placówki. W pierwszej części spotkania planowane jest wręczenie odznaczeń ministerialnych i państwowych pracownikom ochrony zdrowia, druga część będzie miała charakter artystyczny. Na specjalnie przygotowanej wystawie fotograficznej pokazane zostaną unikatowe zdjęcia autorstwa Wiktorii Kot wykonane w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Megrez w Tychach, gdzie leczeni są chorzy na COVID-19.

`zdjęcie: Wiki Kot