Stan zagrożenia epidemicznego - Śląska Izba Lekarska

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r., od dzisiaj, tj. 14 marca 2020 r. do odwołania na terytorium Polski obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. Treść rozporządzenia dostępna pod adresem:

Konsekwencją wprowadzonej sytuacji są ustanowione ograniczenia, które – poza ograniczeniami dotyczącymi prowadzenia działalności gospodarczej i przemieszczaniem się – wpływają również na organizację opieki zdrowotnej i prowadzonej działalności leczniczej.

Zgodnie z powołanym rozporządzeniem w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego:

1. Zakazany jest wywóz lub zbywania poza terytorium Polski respiratorów oraz kardiomonitorów;
  1. Przedsiębiorca nie później niż na 24 godziny przed zamiarem wywozu lub zbycia poza terytorium Polski niżej wskazanych produktów:

1) gogli ochronnych,

2) kombinezonów typu TYVEK,

3) masek typu FFP2/FFP3,

4) maseczek chirurgicznych,

5) ochraniaczy na buty (obuwie),

6) rękawiczek lateksowych,

7) rękawiczek nitrylowych,

8) środków do dezynfekcji rąk, powierzchni i pomieszczeń

obowiązany jest powiadomić o tym fakcie wojewodę właściwego dla siedziby albo miejsca zamieszkania tego przedsiębiorcy. Przekazując informację należy wskazać wykaz oraz ilość produktów. Wojewoda uzyskaną informację obowiązany jest następnie przekazać Ministrowi Zdrowia.

1. Zostało wstrzymane prowadzenie działalności w zakresie lecznictwa uzdrowiskowego (brak możliwości udzielania pacjentom świadczeń opieki zdrowotnej);
  1. Podmioty udzielające świadczeń opieki zdrowotnej za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności potwierdzają tożsamość świadczeniobiorcy w oparciu o informacje przekazane przez pacjenta za pośrednictwem tych systemów, w tym przez telefon. W przypadku niepotwierdzenia prawa pacjenta do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej w sposób określony w art. 50 ust. 1 lub 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych [tj. informacje nt. karty ubezpieczenia zdrowotnego; decyzji wójta (burmistrza, prezydenta) gminy właściwej ze względu na miejsce zamieszkania pacjenta lub decyzji wydanej z upoważnia przez kierownika ośrodka pomocy społecznej albo dyrektora centrum usług społecznych); poprzez system EKUZ] pacjent może złożyć oświadczenie o przysługującym mu prawie do świadczeń opieki zdrowotnej za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności, w tym przez telefon. W takiej sytuacji nie stosuje się przepisów dających pacjentowi możliwość przedstawienia innego dokumentu potwierdzającego prawo do świadczeń opieki zdrowotnej, jak również tych przepisów, które określają wymogi co powinno zawierać oświadczenie pacjenta o przysługującym mu prawie do świadczeń.
  1. W okresie stanu zagrożenia epidemicznego wprzypadku świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych na podstawie skierowania wymóg dostarczenia oryginału skierowania nie później niż w terminie 14 dni roboczych od dnia wpisania na listę oczekujących na udzielenie świadczenia nie ma zastosowania. Świadczeniobiorca ma obowiązek dostarczyć świadczeniodawcy oryginał skierowania w terminie 21 dni od dnia zakończenia okresu stanu zagrożenia epidemicznego, jednakże nie później niż w dniu udzielenia świadczenia opieki zdrowotnej wykonywanego na podstawie tego skierowania.

Aktualny wykaz podmiotów udzielających świadczeń opieki zdrowotnej, które w swojej strukturze posiadają oddział obserwacyjno-zakaźny oraz podmiotów udzielających świadczeń w zakresie transportu sanitarnego, w związku z przeciwdziałaniem COVID-19

Opr. Katarzyna Różycka

radca prawny